YouTube rośnie w siłę. Polacy spędzają na platformie ponad 40 minut dziennie

stary telewizor

W listopadzie br. odbyła się pierwsza polska edycja konferencji YouTube Brandcast, na której firma Google zaprezentowała dane odnośnie oglądalności YouTube w Polsce. Ze statystyk jasno wynika, że Polacy coraz chętniej oglądają filmy w sieci i powoli odwracają się od tradycyjnej telewizji.

YouTube w Polsce

YouTube to obecnie najpopularniejsza platforma wideo w Polsce, która według danych Gemius/PBI z lipca 2020, dociera do ponad 24 mln internautów w naszym kraju, co stanowi zasięg na poziomie 91% w tej grupie. Każdego dnia spędzamy średnio ponad 40 minut na przeglądaniu materiałów multimedialnych opublikowanych na platformie.

Ciężko udawać zaskoczenie bowiem YouTube udostępnia niezliczone ilości ciekawych materiałów edukacyjnych i oczywiście rozrywkowych. Platforma umożliwia również oglądanie transmisji na żywo i branie aktywnego udziału w wydarzeniach online, a to niezmiernie istotne ze względu na aktualną sytuację na świecie. ‒ Ucząc się w domu korzystamy z materiałów przygotowanych przez utalentowanych nauczycieli i wykładowców. Gotujemy z mistrzami kuchni, a ćwiczymy z najlepszymi trenerami fitness. Możemy także oglądać transmisje z koncertów i wydarzeń kulturalnych – zaznacza Piotr Marzec, Head of Market Development w Google.

Filmy dla każdego

Dzięki YouTube każdy z nas może zostać twórcą i opublikować na łamach serwisu mniej lub bardziej profesjonalny materiał wideo. YouTube przyciąga nie tylko zwykłych internautów, ale również znane osobowości telewizyjne a także firmy i korporacje, które szukają nowych sposobów na kontakt ze swoimi fanami czy odbiorcami. Nic w tym dziwnego skoro coraz więcej osób wybiera treści wideo na żądanie oraz serwisy streamingowe zamiast linearnej telewizji. W Polsce aż 8 milionów osób ogląda telewizję nie więcej niż godzinę dziennie a ponad milion nie ogląda jej wcale. ‒ Żyjemy w czasach przełomowych dla rynku mediowego. Treści dostępne na żądanie bezpowrotnie zmieniły oczekiwania widzów – komentuje Joanna Kopeć z firmy badawczej Nielsen.

Sztywna ramówka, mało interesujące treści, brak zaufania i poczucie straty czasu to najczęstsze powody, z jakich polacy odchodzą od TV. YouTube z kolei oferuje interesującą i bardzo zróżnicowaną tematycznie zawartość, którą można oglądać w dowolnym miejscu i czasie, dlatego też coraz więcej osób właśnie tam kieruje swoje pierwsze kroki w poszukiwaniu rozrywki bądź inspiracji, czy materiałów edukacyjnych.

Dane i wnioski płynące z konferencji YouTube Brandcast to istotny sygnał dla przedsiębiorców, że platforma YouTube stanowi kluczowe medium na polskim rynku. Z tego właśnie względu warto rozważyć założenie oficjalnego kanału firmowego i regularne publikowanie na nim filmów promocyjnych czy innych materiałów o charakterze reklamowym. Filmy promocyjne pozwalają na swobodne kreowanie marki i budowanie trwałych relacji z klientami a platforma YouTube umożliwia dotarcie ze swoim przekazem do ogromnej rzeszy ludzi.